Arto Rīhimeki: "Spēlēsim skatāmu un uzvarošu florbolu!"

02.01.2018

artow01.jpg

No 19. līdz 21. decembrim Latvijas vīriešu izlase aizvadīja kārtējo treniņnometni gatavojoties pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīram, kas no 30. janvāra līdz 3. februārim norisināsies Valmierā, Vidzemes Olimpiskajā centrā. Pēc nometnes uz sarunu aicinājām Latvijas izlases galveno treneri Arto Rīhimeki.

 

Pirms Ziemassvētkiem aizvadījāt pēdējo treniņnometni pirms pasaules čempionāta kvalifikācijas, pie kā strādājāt?
- Aizvadījām ļoti labu nometni, izdevās paveikt visu ieplānoto. Šajā sabraukumā pirmo reizi pievērsāmies spēlei nevienādos sastāvos. Lielākā uzmanība tika veltīta mūsu spēles zīmējuma noslīpēšanai, īpaši situācijās, kad kontrolējam bumbiņu. Šoreiz jau centāmies mazāk variēt ar spēlētāju virknējumiem un veidot stabilākas maiņas, kuras izmantosim kvalifikācijā. Svarīgi, lai spēlētāji pierod spēlēt kopā, veidojas sadarbības un saiknes maiņu ietvaros.

 

Kā vērtējat sagatavošanās posmu kopumā? Kādas pārmaiņas un inovācijas esat ieviesis Latvijas izlasē?
- Sākot strādāt ar Latvijas izlasi mūsu treneru korpusam bija skaidra vīzija, kādā virzienā vēlamies attīstīt Latvijas florbolu. Priekšā vēl ļoti daudz darba, bet pagaidām esam diezgan apmierināti ar paveikto. Lielākās pārmaiņas skārušas mūsu spēli uzbrukumā ar bumbiņu. Pamatā izmantosim 1-3-1 zīmējumu, kurā spēlētāji izvietoti trīs vertikālās līnijās - "aizmugures atbalsts", "dziļais atbalsts" un "vidējais atbalsts". Šādu spēles šablonu izmantosim gan uzsākot uzbrukumus lēni, gan pretuzbrukumos, gan spēlējot pret pretinieku presingu. 1-3-1 struktūra, protams, nav jāuztver statiski - visu laiku notiek spēlētāju kustība ar un bez bumbiņas, uzbrukuma zonā izmantosim daudz "give-and-go" sadarbības, bet spēles zīmējuma pamats paliks nemainīgs visās mūsu darbībās. Svarīgi saprast, ka īpaši starptautiska līmeņa mačos, uzbrukuma laikā mums jebkurā brīdī jābūt arī gataviem pārslēgties uz spēli aizsardzībā. Pirms katras nometnes visiem spēlētājiem izsūtām atsauksmes par iepriekšējo nometni un detalizētu informāciju par nākamajā nometnē plānoto, tas ļauj spēlētājiem labāk sagatavoties un ierasties uz kārtējo darba cēlienu ar "sakārtotām" galvām. Viens no mūsu mērķiem ir kļūt par vislabāk sagatavoto komandu pasaulē. Mēs mēģinām atrast un uzlabot vissīkākās nianses un detaļas, kas neko papildus nemaksā, bet var dot kaut nelielu pārsvaru pār pretiniekiem.

 

Kā noritēja spēlētāju atlases process?
- Pēc pēdējās nometnes izlases sastāvs pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīram ir praktiski skaidrs. Kopā pārbaudījām 34 kandidātus. Daudzus spēlētājus izmēģinājām pozīcijās, kurās viņi iepriekš nebija spēlējuši vai ikdienā nespēlē savos klubos. Piemēram, ja kāds labais uzbrucējs, mūsuprāt, iederētos spēles zīmējumā kā aizsargs, šāds eksperiments tika veikts, spēlētājiem jābūt universāliem un gataviem pielāgoties jauniem apstākļiem. Mēs meklējām inteliģentus, uz uzbrukumu tendētus komandas spēlētājus, kuri jūtas komfortabli spēlējot ar bumbiņu. Visiem spēlētājiem un personālam pilnībā jāievēro un jāciena Latvijas izlases vērtības, komandas vajadzībām vienmēr jābūt pirmajā vietā.

 

Kādas ir šī Latvijas izlases modeļa stiprās puses?
- Domāju, ka mūsu spēle uzbrukumā pārsteigs daudzas komandas. Salīdzinājumā ar citām izlasēm gatavojāmies vairāk kā klubu komanda - pilnībā koncentrējāmies uz sava spēles modeļa attīstīšanu.

 

Kāds viedoklis par mūsu pretiniekiem PČ kvalifikācijas grupā - Šveici, Krieviju, Itāliju, Ungāriju un Islandi?
- Pagaidām vēl neesam sīkāk pētījuši Krievijas, Itālijas, Ungārijas un Islandes izlases. Itāļus trenē somu speciālists un mēs labi zinām viņa spēles filozofiju. Šveices izlase mums ir ļoti labi pazīstama, viņi treneru Dāvida Jansona un Esas Jusila vadībā demonstrē lielisku florbolu.

 

Kādi ir Latvijas izlases mērķi un uzdevumi kvalifikācijas turnīrā?
- Galvenais mērķis, protams, ir kvalificēties PČ finālturnīram Prāgā. Vēlamies turpināt attīstīt un uzlabot savu spēles modeli. Šī būs pirmā reize, kad reālās spēlēs izmantosim šo sistēmu, jo septembra pārbaudes turnīra laikā to vēl nebijām pilnībā atstrādājuši.

 

Kvalifikācijas turnīrs notiks pašu mājās Valmierā. Ko izlases līdzjutēji var gaidīt no komandas pēc neveiksmēm iepriekšējā pasaules čempionātā?
- Mēs nevaram izmainīt pagātni, jāmācās no kļūdām un jāskatās uz priekšu! Es ceru, ka to darīs arī mūsu līdzjutēji. Esam aizvadījuši kvalitatīvu sagatavošanās posmu un mums ir jauna spēles sistēma, kurai pilnībā tic visi komandas dalībnieki. Esmu pārliecināts, ka fani laukumā redzēs pavisam jaunu Latvijas izlasi, kura spēlēs skatāmu un uzvarošu florbolu!

 

Pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrs no 30. janvāra līdz 3. februārim notiks Valmierā un Latvijas izlase sacentīsies ar Šveices, Krievijas, Itālijas, Ungārijas un Islandes valstsvienībām. 2018. gada pasaules čempionāta finālturnīram, kas no 1. līdz 9. decembrim risināsies Prāgā, kvalificēsies četru Eiropas grupu pirmo divu vietu ieguvējas, kā arī divas labākās trešo vietu ieņēmušās komandas.

SPORTS VIENO!